Головна > Документи > Слухання та "круглі столи"
01 листопада 2017, 17:45

1 листопада 2017 року у Комітеті відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Законодавство про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні: стан виконання».

У заході взяли участь народні депутати України, представники Українського інституту національної пам'яті, Міністерства юстиції України, Міністерства культури України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, представники інших державних органів, інститутів, асоціацій, а також науковці та громадськість.

Координував проведення заходу голова підкомітету з питань з питань засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні А.Ю. Іллєнко.

Під час «круглого столу» голова Українського інституту національної пам'яті В’ятрович В.М. інформував учасників заходу щодо стану виконання положень Закону, зокрема, в частині здійснених заходів, спрямованих на підвищення поінформованості громадськості про злочини, вчинені представниками комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, проведеної уповноваженими суб’єктами роботи з демонтажу пам’ятників, пам’ятних знаків відповідно до вимог Закону, перейменування населених пунктів, районів, бульварів, вулиць, інших об’єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містили символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Крім того, голова Інституту зупинився на проблемних аспектах виконання Закону, серед яких необхідність внесення змін до Конституції України  з метою перейменування Дніпропетровської та Кіровоградської областей, перейменування ще дев’яти населених пунктів, окремих юридичних осіб та географічних об’єктів.

Водночас перший заступник Міністра культури України Фоменко С.В. звернула увагу на те, що наказом Міністерства культури України від 22.10.2015р. № 838 «Про внесення змін до Порядку обліку об’єктів культурної спадщини», пункт 5.1 Порядку доповнено новим абзацом, відповідно до якого пам’ятки (пам’ятники, пам’ятні знаки), присвячені особам та подіям, визначеним Законом, включенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України не підлягають. При цьому, Київською міською, обласними державними адміністраціями було надано перелік, що складається з 947 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини, які визнано такими, що не підлягають занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Також було заслухано інформацію Міністерства юстиції України щодо прийнятих рішень про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичних осіб, політичних партій, інших об’єднань громадян, друкованих засобів масової інформації вимогам Закону.

Крім того, під час «круглого столу» відбулася презентація звіту від громадськості «Реформа у сфері політики пам’яті: проміжні підсумки виконання «декомунізаційних законів», який підготовлено експертами Лабораторії законодавчих ініціатив в рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.

Разом з тим було також заслухано інформацію стосовно розроблення та вдосконалення навчальних посібників, програм з питань історії комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, підготовлену  Міністерством освіти і науки України.

У свою чергу представники Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та Державного комітету телебачення і радіомовлення України зупинилися на окремих питаннях виконання вимог Закону теле/радіо мовниками.

Підсумовуючи захід голова підкомітету з питань з питань засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні А.Ю. Іллєнко зазначив про необхідність доведення до відома народних депутатів України – членів Комітету з питань правової політики та правосуддя інформації про результати «круглого столу» та винесення на засідання Комітету рекомендацій щодо виконання положень Закону, а також вдосконалення законодавства про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні.

Аудіозапис засідання - 1 та 2 частини: 

Корисні посилання: