24 листопада 2017, 16:02

22 листопада 2017 року відбулась міжнародна конференція на тему: "Кримінальний процесуальний кодекс України: проблеми застосування та перспективи удосконалення"

 
Захід організовано Комітетом Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу в Україні.
Конференція присвячена актуальним проблемам, які виникають під час застосування окремих положень Кримінального процесуального кодексу України та можливим способам їх вирішення.

У заході взяли участь народні депутати України, керівники та представники правоохоронних органів, міністерств та відомств, представники судової гілки влади, адвокати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, провідні вчені, міжнародні експерти, представники громадських та міжнародних організацій.

Голова Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем’якін зазначив, що за п’ять років, відколи діє чинний Кримінальний процесуальний кодекс, його застосування на практиці показало як його позитивні сторони, так і деякі проблемні, а  також поінформував про те, що у Комітеті на розгляді знаходиться чимало законопроектів, спрямованих на усунення виявлених проблемних питань та удосконалення Кримінального процесуального кодексу України.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко у виступі зазначив, прийнятий п’ять років тому Кримінальний процесуальний кодекс України, дійсно був проривом до європейських стандартів. У своїй більшості автори заклали дуже багато потрібних і сучасних інновацій.

За його словами, зараз прокуратура має сконцентруватися на своїх основних конституційних функціях: процесуальне керівництво, представництво у судах, підтримання обвинувачення. У цьому контексті Кримінальний процесуальний кодекс є основним інструментом діяльності прокуратури і по переслідуванню обвинувачених і по захисту потерпілих.

Заступник голови Консультативної місії ЄС Жоель Ваштер у своєму виступі зазначила, що КМЄС закликає спростити деякі процедури, а також з метою зменшення бюрократії, перекласти більше відповідальності на окремих слідчих та прокурорів. Серед пропозицій місії: об’єднання функцій оперативників та слідчих, що є стандартною практикою в країнах ЄС, а також використання досудових показань в суді у разі виникнення суперечливих свідчень. Окрім цього, КМЄС закликає запровадити систему анонімних свідків у випадках, коли існує суттєва загроза життю свідка, а також вжити заходи щодо вдосконалення розслідувань кібер-злочинів.

Окрема увага в пропозиціях КМЄС до Кримінального процесуального кодексу України  приділяється правам потерпілих. Місія пропонує створити на рівні закону категорію «вразливих потерпілих», яка дасть їм можливість розраховувати на кращий захист, у тому числі з метою мінімізації потенційних психологічних травм. Крім того, пропонується забезпечити ефективнішу модель компенсації потерпілим.

Народний депутат України перший заступник Голови Комітету з питань правової політики та правосуддя  Леонід Ємець  наголосив на важливості внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, зокрема в частині захисту прав потерпілих від злочинів, захисту прав та інтересів дітей у кримінальному законодавстві.

Під час конференції відбулися панельні дискусії, присвячені наступним темам: підвищення ефективності досудового розслідування; вдосконалення процедури застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні; запровадження спрощеного порядку розслідування кримінальних правопорушень; особливі порядки кримінального провадження; захист прав окремих категорій потерпілих від злочинів у кримінальних провадженнях.Корисні посилання: