Головна > Документи > Слухання та "круглі столи"
Надрукувати Зменшити зону перегляду

Слухання та "круглі столи"

11 жовтня 2017, 18:10

У Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя 11 жовтня 2017 року відбулися слухання на тему: "Обговорення концептуальних змін до законодавства України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання"

У заході, проведеному Комітетом спільно з Міністерством юстиції України, взяли участь голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Р.Сидорович, Уповноважений Президента України з прав дитини М.Кулеба, керівник Управління з питань дотримання прав дитини,  недискримінації та гендерної рівності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини О.Чорна, заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції С.Петухов, директор Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки Міністерства юстиції О.Олійник, директор Департаменту захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики України Р.Колбаса, інші представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства юстиції України, а також науково-експертних установ, громадських організацій, адвокатська спільнота.

Учасники комітетських слухань обговорили низку важливих питань, зокрема: тенденції та перспективи розвитку засобів захисту права дитини на належне утримання, вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів, тимчасове обмеження боржника зі сплати аліментів у праві користування транспортним засобом, вогнепальною зброєю, праві на полювання як метод забезпечення виконання аліментних зобов’язань, невиконання аліментних зобов’язань як підстава для тимчасового обмеження права громадянина на виїзд за кордон, вдосконалення порядку притягнення боржника до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

Координував проведення заходу голова підкомітету з питань діяльності адвокатури та регулювання надання правової допомоги громадянам Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Андрій Помазанов.

Андрій Помазанов зазначив, що питання благополуччя дітей та їх права завжди викликали пильну увагу, як українського суспільства, так міжнародного співтовариства.                                                     

«20 листопада 1959 року Організація Об’єднаних Націй (ООН) прийняла Декларацію прав дитини, в якій проголошені соціальні і правові принципи, що стосуються захисту і благополуччя дітей з метою забезпечення дітям щасливого дитинства.

В Декларації прав дитини зазначено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження. Внаслідок цього дитині законом та іншими засобами має бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості та сприятливі умови, що дадуть їй змогу розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та соціально, здоровим і нормальним шляхом, в умовах свободи та гідності. При ухваленні з цією метою законів основною метою має бути найкраще забезпечення інтересів дитини.

Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до Сімейного кодексу України способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними чи за рішенням суду у твердій грошовій сумі чи у частці від заробітку.

Згідно із статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень про стягнення аліментів покладається на органи державної виконавчої служби та приватних виконавців.

Як свідчить практика, саме право на утримання досить часто порушується як батьками, одним із подружжя, так і іншими особами, що мають відповідні зобов’язання по відношенню до того, хто потребує допомоги. Варто зазначити, що недосконалість чинного законодавства дозволяє ухилятися від свого обов’язку щодо утримання дитини недобросовісним батьком (матір’ю) або іншим членом сім’ї. Саме на реалізацію ефективних, дієвих та справедливих заходів захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів та спонукання батьків до виконання своїх обов’язків перед нею спрямований проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості із сплати аліментів», – наголосив голова підкомітету.

Заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції С.Петухов презентував основні положення проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості із сплати аліментів, головним розробником якого є Міністерство юстиції України.

Доповідач зазначив, що положення цього законопроекту спрямовані на вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості із сплати аліментів шляхом: спрощення порядку встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України (покладено обов’язок на виконавця встановлювати тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України у разі наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці без участі суду з визначенням чіткого порядку зняття такого обмеження у разі погашення заборгованості); впровадження нових засобів примусового виконання рішень, які можуть бути застосовані до боржника, у якого наявна заборгованість зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці (тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобом, тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; тимчасове обмеження боржника у праві полювання); усунення прогалин наявних в чинному законодавстві, а саме, звільнення від сплати судового збору заявників у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів; внесення змін, спрямованих на закріплення положення щодо здійснення кримінального провадження за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164 КК України (ухилення від сплати аліментів), у загальному порядку; позбавлення боржника права у разі наявності заборгованості по аліментам у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці, вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за межі України ( спрощення процедури перетину дитиною кордону у супроводі одного з батьків, з яким дитина проживає, аналогічні положення діють в країнах ЄС).

С.Петухов повідомив, що такий досвід обмеження немайнових прав боржника за несплату аліментів застосовується в: США, Канаді, Великобританії, Фінляндії, Польщі, Ізраїлі та інших країнах. Так, в Канаді фото боржника, позбавленого водійських прав, ліцензії на рибальство та мисливство публікується в Інтернеті. У Великобританії Агентство по стягненню коштів виявляє неплатників аліментів та звертається до суду з вимогою щодо позбавлення боржника водійських прав. В Білорусії з 2012 року тимчасове обмеження керування транспортним засобом застосовується до боржників на строк до п’яти років. Разом з тим, він зауважив, що в Білорусії та Казахстані виїзд боржника за кордон можливий лише з дозволу одержувача аліментів.

Після презентації відбувся обмін думками. У ході обговорення учасники слухання висловили деякі конструктивні пропозиції щодо покращення окремих положень вказаного законопроекту.

За результатами обговорення учасники засідання ухвалили рішення узагальнити внесені конструктивні пропозиції з подальшим їх наданням до Міністерства юстиції України та Комітету з питань правової політики та правосуддя для врахування в подальшій роботі над законопроектом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості із сплати аліментів.Аудіозапис слухань у Комітеті:
 

Корисні посилання: